Jablotron alarms

Čtyři kroky k bezpečí

Na začátku je český alarm. S jeho vývojem i výrobou máme 30 let zkušeností a zakládáme si na jeho inovativnosti, kvalitě a snadném ovládání.
Následuje profesionální montáž od certifikovaných partnerů, které pravidelně školíme. Díky tomu máte záruku, že bude vše správně fungovat.
Dalším krokem je připojení domovního alarmu na nejmodernější pult centrální ochrany ve střední Evropě. Operátoři 24 hodin denně vyhodnocují zprávy z vašeho alarmu a v případě potřeby vás kontaktují a vyšlou zásahovou jednotku k vašemu střeženému domu.

Security for your business

Alarm JABLOTRON 100+
Whether your most valuable assets are machines or data on computers, it pays to protect them. Thanks to the JABLOTRON 100+ alarm, no unauthorized person can enter the company and you can also control the lights or the barrier, for example remotely via the MyJABLOTRON application. In addition, the building can be constantly monitored by our security center.

Green and red button

The segments act as a traffic light. When green, the alarm is triggered and you can move freely around the house.
Conversely, red, as at the transition, indicates STOP. The house is secured against thieves and an unauthorized intrusion alarm is immediately detected.
Thanks to the light signaling on the alarm keypad, you can immediately see what is and what is not protected.

100% secure authorization

You have a perfect overview of home alarm approaches. This is because each unlocking of the security device requires authorization using a chip or entering a code.
So although setting up an alarm is easy, you don't have to worry about being controlled by someone else.

Secure your house from anywhere

Using the mobile and web application MyJABLOTRON, you can remotely set your alarm and control devices or appliances in the house. Whether you're on vacation, at work or just bouncing to shop, you have an overview of what's going on at home.
Among other things, the application can

  • Offer an overview of all devices from Jablotron
  • Control your alarm just like on a keyboard
  • Track the complete history of events
  • View photo from detectors in the room
  • Monitor temperature or energy consumption

Heating control

Control the alarm and heating in your house with one system. As a result, the temperature can automatically change from comfortable to economical after locking.
In addition, you can monitor and control everything remotely via the MyJABLOTRON application.